Nefrit byl velice ctěn v Babylónu a ve staré Číně, kde se používal při náboženských obřadech. Původní obyvatelé amerického kontinentu ho používali jako lék na ledvinové choroby. je podstatně běžnější než jadeit, to mu však neubírá na kráse. Těžiště jeho schopností leží na zejména v léčení nedostatečné funkci a zánětů ledvin včetně jejich chronických poruch, pročišťuje močové cesty a močový měchýř a uvolňuje písek a kameny.
Nefrit můžeme pokládat pro zvýšení účinku přímo na ohrožené místo. Současně se doporučuje vypít před každým jídlem několik doušku nefritové vody, která pomáhá nejen odvodnění, ale také proti zácpě a nadýmaní. Celkově pomáhá našemu organismu zbavovat se jedů a škodlivých zplodin. Položen na srdeční čakře stimuluje funkci srdce, na čakře hrdla brzlík a na pupeční čakře peristaltiku střev.
V psychické oblasti zabraňuje agresivním sklonům, tlumí přepjaté emoce, tiší duševní napětí, zjitřenost a žal. Vede nás po cestě harmonie, vyrovnanosti a vnitřního míru. I v těžkých chvílích nám pomáhá si zachovat vlastní identitu a ani zdánlivě beznadějných situacích se nevzdávat. V pracovním procesu nás podporuje v rychlém rozhodování a v odvaze jednat za každých okolností jen podle čistého svědomí.
Ve vztahu k bližním nás učí toleranci, umění chápat, i když v lecčems s nimi nesouhlasit. Oblázek nefritu pod polštářem nám zajistí sladké sny. Při bolesti hlavy jím masírujeme spánky.
Očista: Nefrit čistíme stejně jako jadeit vlažnou vodou a nabíjíme ho dostatečně dlouho, prodle možností i po celý den, na přímém slunci.